پرسش(1)

"کارشناس محترم برنامه"برچسب تازه ای هست که قراره در این وبلاگ ازش رونمایی بشه،با توجه به تجربه های قبلی و روند پرسش و پاسخ در وبلاگ های سابق،تصمیم گرفتم یک بخش جداگانه البته با پرداختی متفاوت رو به این مباحث اختصاص بدم،به این شکل که برای شروع،من پرسش و پاسخی رو که اخیرا با دوستانم داشتم به اشتراک می گذارم،شما سوالاتتون رو در بخش نظرات مطرح می کنید و به مجموعه سوالات شما در پست های جداگانه آتی به همین شیوه پاسخ داده میشه،پست ها با برچسب "کارشناس محترم برنامه"قابل دسترسی هست،و حتی اگر از مبحثی عبور کرده باشیم و سوال جدی مطرح شده باشه،دوباره بهش می پردازیم و در مجموع مباحث تاریخ انقضا ندارند.

حالا چرا همزمان جواب نمی دم؟پیشترها وقتی به این شکل اقدام می کردم،پاسخ پرسش ها بعضا از خود پست به اشتراک گذاشته شده،مفصل تر میشد تا جایی که دوستان ناگزیر بودن این طور ارجاع بدن:پست و کامنت ها.از طرفی به نظرم مخاطبان عرصه وبلاگ نویسی در عصر ظهور اینستاگرام و تلگرام و سایر شبکه های مختصر و مفید و سریع،به عصر کامپیوترهای هندلی و اینترنت های Dial-Upتعلق دارند،صبورتر هستند و تمایل دارند پاسخ های دقیق تری دریافت کنند.این تنفس به همه ما فرصت می ده که در مورد سوالاتی که پرسیدیم و جواب هایی که می خواهیم بدیم،بیشتر تامل کنیم.


سوال از بخشی از صحبت های جناب صادق زیبا کلام بدست آمده که عنوان کردند:کدام یک از اتحادیه ها و سازمان بین المللی هست که به ما می گه مواجه ما با اسرائیل بایستی به این طریق باشه؟

جواب:اول اینکه ما تنها کشوری نیستیم که اسرائیل رو به رسمیت نمی شناسه،تلاشی که سعی داره ما رو منزوی و تک افتاده نشون بده یک جنگ روانی هست که مشخصه از چه موضعی داره تقویت می شه.اتحادیه اروپا که معرف حضور شما هست هنوز اسرائیل رو به طور کامل به رسمیت نمی شناسه و باهاش مشکلات جدی داره،برای مثال میشه به تلاش نتانیاهو اشاره کرد که از اتحادیه اروپا خواسته که اورشلیم رو به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسه و اتحادیه اروپا از این مسئله سرباز می زنه.

ضمن اینکه مواجهه ما با اسرائیل به ماهیت انقلاب اسلامی برمی گرده؛ایدئولوژی تفکر اسلامی مقابله با ظلم نژاد پرستی و ...رو دربرمیگیره،حتی اگر خود فلسطینی ها اسرائیل رو بپذیرند عملش از طرف ما مردود شمرده میشه چون ماهیت ظلم  با پذیرشش از طرف مظلوم تغییر نمی کنه.این اخلاق اومانیستی هست که می گه شما تا جایی از اخلاق حمایت کن که پای انسانی در میان باشه نه انسانیتی.

زیبا کلام معتقده ما باید اسرائیل رو به رسمیت بشناسیم چون پای منافع ما در میانه.منفعت چه واژه شیکی!جناب زیبا کلام باید توجه داشته باشن که در خیلی از عرصه ها میشه پای منفعت رو در میان کشید.مثلا اینکه ما به دلیل وضعیت خطیری که در منطقه خاورمیانه داریم(شرح می دم چه وضعیتی)باید حتما مجهز به بمب هسته ای باشیم.اما ما این کار رو انجام نمیدیم چون ایدئولوژی انقلاب بر اساس منفعت نبوده بر اساس اخلاق اسلامی بوده که مورد پذیرش اکثریت مردم ایران بوده(دیگه نمی دونم هنوز هست یا خیر).

از طرفی اسرائیل موجودیتش داره به خطر می افته با تمام تلاش ها و هزینه هاش داره با موج مهاجرت مواجه میشه.تکثر نژادی مشکلاتی رو ایجاد کرده،از طرفی رشد جمعیت در این کشور کاهش پیدا کرده که می تونه اون ها رو با  مشکلات جدی مواجه کنه.چند وقت پیش برای شنیدن سخنرانی جان مرشایمر به دانشگاه تهران رفتم،ایشون نظریه پرداز واقع گرایی تهاجمی هستند،واقع گرایی تهاجمی به زبان ساده یعنی دنیا گل و بلبل نیست و شما برای حفظ قدرتت باید قدرت تسلیحاتی ات رو چند برابر کنی،مرشایمر می گفت :"یکی از دغدغه های ما رسوندن جمعیت آمریکا به جمعیت چین هست،چون فاکتور جمعیت قادره برای چین در مقابل آمریکا یک امتیاز مثبت تلقی بشه و روسیه و اسرائیل به همین دلیل تا چند سال آینده با مشکل مواجه میشن."اسرائیل تقریبا کمتر بیست سال دیگه به وضعیت بحران میرسه و اگر خلا جمعیتی اش رو جبران نکنه احتمال سقوط و از بین رفتنش هست به همین دلیل تلاش هایی صورت گرفته تا این خلا جبران بشه ولی تا اون موقع برای حفظ موقعیت خودش در عرصه بین الملل تلاش بیشتری می کنه تا اگر نتیجه نگرفت حداقل تا اون زمان توسط اکثریت کشورها موجودیتش به رسمیت شناخته شده باشه،اینه که در آمریکا شخصی به ریاست جمهوری می رسه که توسط اسرائیل حمایت میشه.داماد ترامپ اسرائیلیه و مکالمات تلفنی مکرر با این شیخ جوان عربستان برقرار می کنه و با وعده حمایت ازش می خواد که طرح های شبه دموکراسی  رو اجرایی کنه تا در تقابل با ایران شاخص دموکراسی اش بالا بره.اینه که شما با موجی از اصلاحات عجیب و بی سابقه در عربستان مواجه میشید(به نقل از دکتر سریع القلم)چون اصولا عربستان چنین قابلیتی رو نداشته که بخواد فکرش به اینجاها برسه،این نسل جدید که تحصیلکرده کشورهای اروپایی و آمریکایی هستن و تجربه ای حتی از دیدار با ایران نداره متمایل به سمت غرب هست و نسبت به ساختارهای سنتی جامعه خودش هم بیگانه ست.

 

مرشایمر معتقده :"روابط و حمایت بیش از اندازه آمریکا از اسرائیل می تونه موقعیت و منافع آمریکا رو در خاورمیانه به مخاطره بیندازه و جز گروه فکری هست که معتقده اسرائیلی ها با سرمایه ای که دارن می تونن از پس خودشون بربیان و این وسط آمریکا ضرر می کنه.نوع تفکر مرشایمر بر بخشی از تفکر سیاستمداران آمریکایی غلبه داره(که قاعدتا به خاطر خوشایند ما نیست بلکه منافع ملی خودشون در میونه)."

از طرفی در عرصه اقتصاد چین داره به یک ابر قدرت تبدیل میشه که این به معنای متزلزل شدن جایگاه آمریکا به عنوان یک هژمون در آینده ست.حتی در برنامه های تلویزیونی چینی،جهانی شدبا تعریف به رسمیت شناختن همه فرهنگ ها احترام گذاشتن به تفاوت ها و...جدی دنبال میشه که مشخصه این کشور داره قدم های بلندی برای رسیدن به اهدافش برای تبدیل به هژمون برمی داره.این مسئله آمریکا رو به عنوان قوی ترین متحد و حامی اسرائیل با مشکل مواجه می کنه.

چرا وضعیت ما در خاورمیانه مخاطره آمیزه؟

یکی به دلیل تفاوت مذهب شیعه با اکثریت کشورهای سنی در منطقه.فارسی زبان بودن در میان کشورهای عرب زبان.رقابت دیرینه ای که عربستان با ما داره.عربستان همواره سعی داره به عنوان برادر بزرگتر در میان کشورهای عربی به رسمیت شناخته بشه.در این میان ما اون کشوری هستیم که معادلات رو به هم می زنه.البته قطر هم از دیرباز رقیب جدی عربستان بوده و نمی خواهد جایگاه برادر بزرگتر رو به رسمیت بشناسه.تقریبا تمام کشورهای همسایه ما به لحاظ امنیتی متزلزل شدن مشخصه که آمریکا قصد داره ایران رو تحت محاصره و فشار قرار بده.

چرا آمریکا با ایران در خاورمیانه مشکل داره؟

به خاطر ایدئولوژی انقلاب اسلامی و تفکر نه شرقی نه غربی که با جهان بینی آمریکایی و میل به سلطه اش در تعارضه،از طرفی این کشور از بزرگترین تولید کننده های اسلحه ست و جنگ در آفریقا و در خاورمیانه باعث می شه بتونه سلاح هاش رو بفروشه و منافع اقتصادی اش رو تامین کنه.قضیه نفت خیلی دیگه اهمیت گذشته رو نداره اگر چه مهمه.اما آمریکا سعی کرده بعد از قضیه تحریم نفتی که به خاطر مجادله بین اسرائیل و فلسطین توسط کشورهای عربی علیه اش اعمال شد،این ضعف رو با دکل های نفتی در کشور خودش جبران کنه.

واقعا تا این اندازه با آمریکا مشکل داریم؟

ظاهرا بله ولی باطنا خیر!

خب بر خلاف چیزی که در عرصه تفکر عمومی مطرح می شه که ما از زمان انقلاب اسلامی تا الان با آمریکا هیچ ارتباطی نداشتیم.در مقاطع زمانی حتی در موقع جنگ ایران و عراق مذاکرات و مبادلات صورت گرفته.یک کتاب بهتون معرفی می کنم حتما بخونید کاملا دستگیرتون می شه.با خوندن این کتاب متوجه میشید راهی که جناب روحانی رفتند بارها ایران رفته امتحان کرده و به جواب نرسیده و ما هربار با وجود نشون دادن حسن نیت با بدقولی آمریکا مواجه شدیم.

و احتمالا چند نسل دیگه دوباره همین راه رو برن...

خب از اونجایی که احتمال می دم حوصله تون نشه کتاب رو بخونید من براتون خلاصه اش رو پیوست می کنم به انضمام دیدگاهی که بعد از خوندنش داشتم،ولی اگر خودش رو بخونید بهتره،چون در خلاصه قاعدتا نمیشه همه مباحث رو جا داد.اگر براتون مهمه،حتما مطالعه کنید.این کتاب در برنامه کتابخوان فیدیبو با نصف قیمت قابل دسترسی هست.

نام کتاب:ایران و آمریکا نوشته سید حسین موسویان

 

پیوست:دریافت
راهی که جناب روحانی رفتند بارها ایران رفته امتحان کرده و به جواب نرسیده و ما هربار با وجود نشون دادن حسن نیت با بدقولی آمریکا مواجه شدیم.
شما معتقدید این تصمیمی است که جناب روحانی به تنهایی گرفتن؟ رهبری موافق نبودن؟ بیرون گود گذاشته شدن؟ ایا این نرمش قهرمانانه رهبری نبود؟آیا بعد هشت سال زمینگیر شدن کشور، و مذاکراتی که فقط از این تاریخ به تاریخ بعد منتقل میشد، مرکزیت نظام به این نتیجه نرسید بهتره دولتی سرکار بیاد که بتونه مداکرات رو به نتیجه برسونه؟ درسته برجام اونجوری که باید میشد، نشد ولی واقعا هیچ تاثیری نداشته؟ مهم نیست که الان کل دنیا به آمریکا هشدار میدن درحالی که قبلا همه به ما هشدار میدادن؟
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan